Jak zacząć trenować? Porady dla początkujących

Powrót do bloga

Mówi się coraz częściej, że sport to zdrowie. Rzeczywiście, regularna aktywność fizyczna – zarówno amatorska, jak i profesjonalna jest doskonałym sposobem na pozbycie się nadwagi, uniknięcie chorób serca czy też utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Natomiast, aby uzyskać oczekiwane korzyści wynikające z aktywności, należy pozbyć się wszelkich wątpliwości typu: co ćwiczyć i jak często, jak znaleźć czas na trening, jaki strój sportowy wybrać, jak jeść, jak mierzyć swoje efekty i przede wszystkim jak ćwiczyć bez kontuzji ?! To wszystko musi tworzyć spójną całość! Aby nie tracić czasu na przekopywanie się przez tonę informacji, mam dla Was kilka porad, które pozwolą Wam rozpocząć przygodę w walce o wymarzoną sylwetkę.

CEL

Zacznijmy od sprecyzowania celu treningowego. Dlaczego jest to tak ważne? Określenie celu pozwala na odczuwanie satysfakcji oraz zadowolenia z treningów. Możemy krok po kroku kontrolować postępy naszych działań. Na początku zadaj sobie pytanie co chciałbyś osiągnąć przy pomocy ćwiczeń ? Ważne, jest dla ciebie zgubienie zbędnych kilogramów? Zwiększenie masy mięśniowej? Czy też po prostu chciałbyś poprawić swoją wytrzymałość i być w dobrej kondycji? Obranie konkretnego celu wiąże się z określoną metodyką ćwiczeń, dlatego jest to tak istotne. Tutaj warto skorzystać z pomocy fachowca, a jest z nim zdecydowanie Trener Personalny. Podczas przeprowadzonego wywiadu , wyjaśnią się wszystkie Twoje wątpliwości. Trener pomoże Ci w określeniu celu, nauczy się poprawnej techniki ćwiczeń, ułoży plan treningowy dopasowanych do Twoich możliwości oraz potrzeb i przede wszystkim będzie Twoim mentorem. Jednak konsultacja trenerska wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli chciałbyś tego uniknąć, to mam dla Ciebie doskonałą alternatywę – technika motywacyjna SMART, która polega na samodzielnym sprecyzowaniu swoich potrzeb. Oznacza to, że cel powinien być ,,S” (specific/ Simple) –sprecyzowany, ,,M” (measurable) –mierzalny, ,,A” (achievable) –osiągalny, ,,R” (relevant) –istotny, ,,T” ( time-bound) –określony w czasie.

CZAS

Znalezienie wolnego czasu, jest główną przyczyną rezygnacji z regularnych treningów. Wiadomo, że zawsze znajdzie się coś ważniejszego do zrobienia, jednak warto się zastanowić, czy jest sens szukać zbędnych wymówek ?!  Najważniejsza jest dobra organizacja czasu i systematyczność. Jeśli Ty nie zadbasz o siebie to nikt tego nie zrobi. Jeśli naprawdę chcesz coś zmienić to musisz potraktować to priorytetowo. Proponuję, aby na początku założyć, że trening będzie trwał krócej, ale częściej. Nie zdominujesz wtedy całego dnia i wymówka apropo braku czasu nie będzie wtedy wystarczającym argumentem. Doskonałym pomysłem jest trening w domu, bądź na świeżym powietrzu. Zaoszczędzisz wtedy czas jeżdżąc do klubu sportowego i będziesz mógł wykonywać w dowolnym momencie.

MOTYWACJA

Partner treningowy to prosty sposób na lepszy trening. Jeśli ciężko Ci samemu zmotywować się do ćwiczeń, będzie to dla Ciebie idealne rozwiązanie! ,, Jeszcze jedno powtórzenie”, ,,Dasz radę” , ,,Ostatnie sekundy pracy, damy radę…”. Dzięki niemu będziesz w stanie dać z siebie więcej niż 100%, ponieważ jest to dodatkowe źródło motywacji. Pamiętaj  jednak, aby dokonać dobrego wyboru. Musi to być osoba z pasją, której będzie zależało na wspólnych treningach, która będzie Cię motywowała i nie dawała ci się poddać. Jak znaleźć taką osobę ? Z pewnością musi być to ktoś, przy kim czujesz się swobodnie i dobrze. Weź pod uwagę również, aby lubił taki sam rodzaj wysiłku. Najważniejsze to mieć wspólny ,,flow”. Taka osoba będzie najbardziej przydatna, kiedy będziesz miał ciężkie chwile. Partner treningowy to nie tylko pomocna dłoń w czasie treningu, ale również przyjaciel, rywal, mentor oraz krytyk w jednym.

STRÓJ SPORTOWY

Przede wszystkim ma być wygodny i masz się w nim dobrze czuć. Nie pozwól, aby strój sportowy był przeszkodą do aktywności fizycznej. Na początek wystarczy przewiewna koszulka, wygodny stanik sportowy, dresowe spodnie i przede wszystkim wygodne buty. Tak- jest to element najważniejszy. Dobre, sportowe buty pozawalają na komfortowy i bezpieczny trening. Muszą być wyprofilowane, muszę mieć doskonałą amortyzację i antypoślizgową podeszwę. Jeśli zaniedbasz ten aspekt, możesz liczyć się z licznymi kontuzjami oraz przeciążeniem aparatu ruchu. Z czasem możesz rozejrzeć się za ubraniami, które będą ,,oddychały” podczas treningu i będą szybciej schły. Ćwiczenie będzie wtedy przyjemniejsze i bardziej higieniczne.

DIETA

Dieta jest kluczem do sukcesu. Bez niej efekty mogą być mizerne, a nawet zerowe. Nie uda nam się osiągnąć efektów, jeśli nasz dzienny bilans kaloryczny będzie na plusie, bądź na minusie (w zależności od celu treningowego), a nasz dzienny wysiłek fizyczny ograniczy się do codziennych czynności. Aby nie zniechęcić się na samą myśl o drakońskim stylu życia, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe. Postaraj się wyeliminować produkty przetworzone, tłuste i ciężko strawne! Zdrowe odżywianie nie tylko ma wpływ na osiągnięcie wymarzonych efektów wizualnych, ale przede wszystkim na jakość treningu. Potrzeby żywieniowe zależą od intensywności treningu oraz od rodzaju uprawianej aktywności. Podczas niej wzrasta nasze zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Nasz metabolizm przyśpiesza, ale również wzrasta utrata wody, a w konsekwencji także elektrolitów oraz składników mineralnych. Każdy posiłek powinien być pełnowartościowy, czyli z odpowiednią ilością białek, tłuszczy oraz węglowodanów. Aby nasza dieta była zbilansowana, powinniśmy zadbać także o regularność posiłków oraz o spożywaniu od 1,5 do 3 litrów wody. Znajdź produkty oraz potrawy, które Ci smakują, abyś czerpał przyjemność z jedzenia i nie ,,katował się” czymś czego po prostu nie lubisz.

SŁUCHAJ SWOJEGO ORGANIZMU

Aby poznać swój organizm, zanim zaczniesz treningi, sprawdź swoje możliwości. Wybierz się na badania krwi oraz konsultację. Wiele ośrodków medyczny oferuje testy sprawności funkcjonalnej organizmu, analizę składu ciała oraz ocenę kontroli motorycznej  – badania te pomogą ustalić aktualny potencjał ciała. Następnie, słuchaj swojego organizmu.

Najgorszym co możesz zrobić to ignorować go. Kiedy organizm mówi Ci, że jesteś głodny – Jedz! Kiedy chce Ci się po treningu spać –Śpij! W momencie kiedy rozpoczniesz regularne treningi zauważysz pewne zmiany. Będziesz potrzebował dłuższej regeneracji, wystarczającej kaloryczności posiłków i przede wszystkim odpowiedniej ilości snu. Jeśli będziesz ,,słuchać siebie” unikniesz przetrenowania oraz kontuzji.

Zacznij trenować już dziś. Pamiętaj, że najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie. Znajdź formę aktywności, która sprawi, że będziesz czerpał z niej radość i szybko się nie zniechęcisz. Trening to najlepszy środek zwalczający stres. Zauważysz nie tylko aspekt wizualny, ale poprawi się Twoja jakość życia. Będziesz pewniejszy siebie, silniejszy i przede wszystkim zdrowszy. Poprawi się Twoje samopoczucie, odporność, kondycja psychiczna i wydolność oddechowa. Trzymam kciuki, abyś wytrwał w swoich postanowieniach! Powodzenia !

 

Joanna Bażant

Oblicz kalorie