Dieta niskowęglowodanowa w odchudzaniu

Dieta niskowęglowodanowa w odchudzaniu


Dlaczego różne dania dostarczają różnej ilości energii?

Dieta niskowęglowodanowa w odchudzaniu.

Jedna kaloria to ilość ciepła potrzebna do podniesienia temperatury 1 g ciała stałego lub 1 ml wody o 1 stopień Celsjusza.

W związku z tym, że jedna kaloria to mała ilość energii, głównie zostaje ona mierzona w kilokaloriach (kcal).

Spożywane przez nas produkty składają się z węglowodanów, białek, tłuszczy i alkoholu. Rozkładając się w naszym organizmie dostarczają pewną energię:

– 1 g węglowodanów = 4 kcal

– 1 g białka = 4 kcal

– 1 g tłuszczów = 9 kcal

– 1g alkoholu = 7 kcal

Jak widać tłuszczę dostarczone do organizmu stanowią ponad dwa razy więcej energii niż białka i węglowodany, np.: 1 kromka chleba dostarcza, taką samą ilość kcal co jedna łyżeczka masła. Dodatkowo skład obu produktów bardzo się od siebie różni (chleb 75% węglowodany, masło 99,7 % tłuszcz).

Informacja o kcal na 1g węglowodanów, białek, tłuszczu, alkoholu jest bardzo ważna przy układaniu diety, aby właściwie dobrać produkty dla danej osoby.

Natomiast w celu wyliczenia indywidualnego zapotrzebowania kcal, musimy znać : wiek, wzrost, płeć, poziom aktywności fizycznej, cel diety.

Tłuszcz jest gromadzony w postaci tkanki tłuszczowej, tylko jego mała ilość (ok 300g) jest magazynowana w mięśniach. Przeciętna osoba o wadze 70 kg ma 10-15 kg tkanki tłuszczowej.

U osób, których tłuszcz gromadzi się w okolicy brzucha, są bardziej narażeni na choroby serca, niż tych, gdzie tłuszcz odkłada się w okolicach biodra i ud.

Białko to natomiast materiał budulcowy, a nie energetyczny. Z niego składa się mięsień i tkanki wszystkich narządów.

Oczywiście białka w razie potrzeby, mogą być wykorzystywane do produkcji energii, ale dopiero podczas bardzo długiego lub bardzo intensywnego treningu.

Produkcja ATP podczas różnych rodzajów ćwiczeń fizycznych pochodzi głównie z rozpadu węglowodanów i tłuszczów.

Węglowodany w naszym organizmie magazynowane są w postaci glikogenu mięśniowego i wątrobowego. Z tym, że jego zasoby są ograniczone – ok 500g (400g w mięśniach, 100g w wątrobie). Można je zwiększyć wraz z przyrostem tkanki mięśniowej poprzez aktywność fizyczną.

Przeciętne zasoby glikogenu (ok 500g) to średnio 1800 kcal – co wystarczy na 1 dzień głodówki – dlatego osoby stosujące diety niskowęglowodanowe w pierwszych dniach tracą sporo na wadze – jednak to również utrata glikogenu i wody, co powoduje, że więcej białek rozpada się dostarczając organizmowi energii. Aż połowa wagi straconej przez osobę na diecie niskowęglowodanowej pochodzi z ubytku białek (mięśni).

A co z nadmiarem węglowodanów?

Zostają przekształcone w glikogen, pod warunkiem, że jest jego niedobór i że spożyte węglowodany spowodują niewielki wzrost poziomu glukozy we krwi.

Szybki wzrost, który następuję po spożyciu węglowodanów o wysokim Indeksie Glikemicznym, może stać się przyczyną magazynowania tłuszczów.

Przyczyną tego są węglowodany o wysokim IG, które wymuszają szybkie wydzielenie insuliny.

A czym większe wydzielanie insuliny tym większe prawdopodobieństwo, że ta insulina przekształci zbędne węglowodany w tłuszcz.

Podsumowując – należy utrzymać insulinę na niskim poziomie poprzez spożywanie posiłków o Niskim Indeksie Glikemicznym. Oznacza to, że każdy posiłek powinien składać się odpowiednich ilości węglowodanów, białek i tłuszczów.

Bartosz Orzeszyna

669-556-352

Trener Osobisty /

Zamów dieta pudełkowa Wrocław

Zamów dieta pudełkowa Kraków

Zamów dieta pudełkowa Warszawa

Zamów dieta pudełkowa Poznań

Zamów dieta pudełkowa Łódź

Zamów dieta pudełkowa Katowice

Dostępne rodzaje diet

Sprawdź dostępne rodzaje diety pudełkowej